چگونه سازمانی مناسب برای استخدام پیدا کنیم؟

چگونه سازمانی مناسب برای استخدام پیدا کنیم؟

با توجه به نرخ بیکاری در ایران که طی چهار دهه گذشته اصولا بیش از ده درصد بوده است ، تنها کافی است به عنوان جوانی جویای کار یا دانشجویی که به تازگی فارغ التحصیل شده است ، مدتی طعم بیکاری را چشیده باشید و یا فشار اقتصادی هزینه های زندگی را حس کرده باشید .در این صورت احتمالا با دیدن هر آگهی استخدام ، رزومه خود را به سرعت برای آن سازمان ارسال می کنید ، فارغ از اینکه آنجا چطور سازمانی است و چه آینده ای دارد!!!!!!!!!!!

در صورتی که انتخاب سازمانی که در آن استخدام می‌شویم ، بسیار مهم است چون در ساختن مسیر شغلی ما تاثیرگذار است و از طرفی مگر چند بار فرصت انتخاب شغل را در طول زندگی خود داریم ؟

مهمتر از نکات بالا، تجربیات و دستاوردهای حال حاضر ما ، رزومه آینده ما را می‌سازند . اینکه یک نفر یک شبه متحول می‌شود و مسیر زندگی اش را تغییر می‌دهد ، بیشتر شبیه فیلم‌های هالیودی است و اگر قرار است تحولی رخ دهد ، فرایندی بلندمدت و دشوار همراه با ممارست و تمرین لازم است .به این ترتیب با دانستن گذشته افراد تا حدی می‌توان آینده آنها را پیش بینی کرد.

برای انتخاب سازمان مناسب برای خودمان ، باید ابتدا هدف مشخصی را برای آینده در نظر بگیریم و سپس از خود بپرسیم :

با استخدام در سازمان مربوطه چه دستاوردهایی خواهیم داشت ؟؟

چه مسیر شغلی احتمالی را طی خواهیم کرد ؟؟؟

در آینده با افتخار در مورد این مقطع صحبت خواهیم کرد یا نه؟؟؟

دستاوردهای ما از استخدام شدن در یک سازمان عبارت است از :‌

۱. حقوق و مزایای مالی

2.یادگیری

3.جایگاه اجتماعی

4. آرامش ناشی از امنیت شغلی

5.تجربیات محیط کار

حقوق و مزایای مادی اولین دستاورد ما در سازمان است و البته نقش کلیدی در انتخاب ما دارد ولی نباید دستاوردهای دیگر را فراموش کرد.

نکته حائز اهمیت این است که اگر به طور مداوم کاری تکراری در سازمان انجام می‌دهید و به مهارت شما افزوده نمی‌شود ، باید نگران باشید . اگر به دنبال رشد شخصی و البته رشد در سازمان هستید ، باید خود را در معرض چالش های جدید و یادگیری قرار دهید . این کار برای شما در آینده ارزش افزوده ایحاد خواهد کرد .

از طرفی جایگاه اجتماعی ما به شغلمان و سازمانی که در آن فعالیت داریم ، بستگی دارد . در نتیجه اینکه در سازمانی پرآوازه مشغول به کار هستیم یا در سازمانی بی نام و نشان می‌تواند تفاوت معناداری داشته باشد .

داشتن امنیت شغلی و در پی آن آرامش ایجاد شده از دریافتی آخر ماه ، معمولا یکی از مهمترین دغدغه‌های استخدام شدن در سازمان مربوطه است بنابراین مطمئن شدن از توانایی سازمان در پرداخت حقوق کارکنان ، هم خیالمان را راحت می‌کند هم از مشکلات آینده جلوگیری می‌کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته ، بیش از یک سوم از طول عمر خود را در محیط کار می‌گذرانیم ، پس باید نسبت به محیط کاری خود احساس مثبتی داشته باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید