مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی

شاید با خواندن تیتر این مقاله به این فکر افتاده باشید که اینم یه مدیریت دیگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شاخه‌های مدیریت کم بود اینم اضافه شد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اما اگر نمی‌دانید مدیریت منابع انسانی چیست و چه کاربردی در سازمان شما دارد ، بگذارید به شما نوید یک تغییر بزرگ در سازمانتان را بدهم .چرا که اگر مدیریت منابع انسانی را بشناسید و آن را در سازمانتان ایجاد و پیاده سازی کنید ؛ شاهد رشد بینظیری در کسب و کارتان خواهید بود ، از زندگی شغلی خود لذت می‌برید و با سرعت بیشتری به سمت هدفتان حرکت می‌کنید.

خب حالا ببینیم مدیریت منابع انسانی یا همان Human Resource Management چه تعریفی دارد؟

عبارت «مدیریت منابع انسانی» از سه کلمه تشکیل شده است : مدیریت – منابع – انسان

بگذارید از انسان شروع کنیم یعنی از مهمترین رکن این عبارت!
انسان موجودی پیچیده و ناشناخته است و اگر به روح اعتقاد داشته باشید ؛ موجودی بی‌نهایت هم هست!!بعضی از ما انسانها خودمان را هم خوب نمی‌شناسیم و حتی در مدیریت زندگی خود مانده‌ایم.

مدیریت منابع انسانی در تعریفی کلی یعنی مدیریت این موجود پیچیده و ناشناخته در سازمان .به عبارت دیگر واحد مدیریت منابع انسانی مسئولیت کلیه فعالیت‌ها و خط مشی‌های مربوط به کارکنان سازمان را بر عهده دارد.

وظایفی مثل: جذب همکاران جدید، آموزش همکاران، ارزیابی عملکرد کارکنان و پاداش دادن به آنها و به طور خلاصه ایجاد محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان.

  و البته مدیریت منابع انسانی نقشی است که در هر سازمانی که بیش از یک نفر عضو داشته باشد معنا دارد.

حالا اگر بخواهیم بدانیم چه شد که این واحد به وجود آمد ، باید برگردیم به زمانی که انسان فقط سرمایه‌هایی مثل زمین و ساختمان و پول و ماشین‌آلات را می‌شناخت یعنی عصر صنعتی. در آن زمان با ورود مهندس‌ها به کارخانه‌ها با انسان‌ها هم شبیه ماشین‌ها رفتار میشد و مهندس‌ها تلاش می‌کردند همانطور که حداکثر خروجی را از موتور خودرو می‌گرفتند، حداکثر خروجی را از کارکنان یک سازمان هم بگیرند!!!!!!!
شاید بتوانید حدس بزنید که نتیجه چه شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟‍‍!!!!!!!!
کارگرانی که فقط یک ابزار بودند و به راحتی جایگزین می‌شدند .فشار به نیروی کار بیش از حد ممکن بود و تخصص و مهارت معنایی نداشت و کارها فیزیکی و غیرتخصصی بودند چون کارها به حدی کوچک و ریز شدند که هر کارگر چرخ‌دنده کوچکی در فرایند یک کار واحد محسوب می‌شد و اصلا نمی‌دانست نتیجه کار چه خواهد بود !!!! و تمام اتفاقات فوق به خاطر کسب سود بیشتر و ایجاد نظم و نظارت کامل بر کارگران بود .

در یک کلام ترکیبی از مهندسی و سرمایه‌داری!!!!!!!

اما با‌ گذشت زمان و پیشرفت در مدیریت انسان متوجه شد که سرمایه مالی یا تجهیزات و تکنولوژی مهمترین سرمایه سازمانی‌اش نیست و منابع انسانی مهمترین سرمایه او هستند.

چون برای رقابت در جهان امروز صرفا کیفیت محصولات و یا آوردن تکنولوژی جدید به سازمان نمی‌تواند به سازمان توانایی رقابت در بازار را بدهد .برای مثال وقتی سامسونگ شارژر بی‌سیم خود را به بازار عرضه کرد ،اپل پس از مدت کوتاهی این فناوری را به کاربرانش ارائه کرد !!!!!!!!!!!!!!!!!

از طرفی شاید شما هم سراغ داشته باشید کسب و کاری را که به خاطر از دست دادن کارمندی با تجربه به هر دلیلی ،هزینه‌ای سنگین پرداخته باشد .مثلا به خاطر از دست‌دادن مدیر فروش حرفه‌ای خود ، فروش پایینی را تجربه کرده باشد و همچنین تعدادی از مشتریان وفادار خود را از دست داده باشد.

پس منابع انسانی سازمان ، گرانبهاترین سرمایه سازمان شما هستند .

امروزه واحد مدیریت منابع انسانی در سازمان می‌کوشد علاوه بر سازماندهی منابع انسانی برای رسیدن به اهداف در افق بلندمدت ؛  بخشی از نیازهای کارکنان را تامین کند تا رضایت کارکنان را ایجاد کرده و از این طریق ماندگاری کارمندان مجرب را افزایش دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید